+420 381 205 309 info@raselina.cz

Co dělat na zahradě v září a říjnu

533_1.jpg

01. 09. 2014

Začíná babí léto! Období na přelomu léta a podzimu spojené s teplým, slunečným počasím. Vzduch je příjemně provoněný dozrávajícím ovocem, rána bývají lehce zahalena do mlhy a ve slunci se třpytí kapky ranní rosy.

Zahrádky kvetou podzimními květy, dozrává poslední zelenina. I když je září a říjen spíše dobou sklizně, může se však stát i dobou výsevů. Poradíme vám, kdy jakou zeleninu nejlépe sklidit a co lze ještě na podzim vysít.

Září

Obecné rady pro (ne)zahradníky:

 • Na našich zahrádkách především sklízíme plodové zeleniny, podzimní salát, letní pór, ředkvičku i ředkev.
 • Na začátku měsíce můžeme ještě vysít ředkvičku, ale doporučujeme ji vysít nejlépe do pařeniště, pod fólii nebo netkanou textilii. Takto můžeme vysázet i rané odrůdy salátu
 • pro sklizeň až do Vánoc.
 • Kozlíček polníček lze pěstovat také z podzimních výsevů (do poloviny září), poté dozrává na začátku zimy. Pokud mu zajistíme přikrývku z netkané textilie, můžeme jej na
 • záhoně udržet bez problémů až do prosince.
 • Zelenině určené pro uskladnění omezíme koncem měsíce zálivku.
 • Postupně sklízíme podzimní a raně zimní jablka a hrušky, švestky, vlašské a lískové ořechy.
 • Přihnojujeme, zavlažujeme a okopáváme porosty jahodníku. Jestliže chceme vysazovat nové odnože jahodníku, doplníme záhon o zeminu pro jahody a použijeme minerální
 • či organické hnojivo pro jahody.
 • Sázíme dvouletky a trvalky, drobné cibuloviny, lilie, narcisy.

Zemina pro jahody 20 l

Zemina pro jahody zajišťuje rostlinám dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů, květů a plodů.
Cena na e-shopu: 20 l jen za 45 Kč, 40 l jen za 80 Kč

Netkaná textílie - černá

Před všude přítomným plevelem ochrání naše rostliny Černá netkaná textilie. Díky své struktuře zabraňuje růstu plevelů, navíc udržuje potřebnou vlhkost substrátu a vytváří tak přirozené mikroklima, které napomáhá rostlinám v růstu. Je velmi dobrým pomocníkem při výsadbě jahodníků, stejně tak i při výsadbě okrasných dřevin.
Cena na e-shopu: 1,6 x 5 m jen za 66 Kč

Zahradnický substrát B s aktivním humusem

Pro výsadbu ovocných stromků doporučujeme použít Zahradnický substrát B s aktivním humusem. Před výsadbou  stromku vyhloubíme dostatečně velkou jámu, následně stromek zasadíme. Stávající zeminu v jámě smícháme se substrátem s aktivním humusem, který dodá stromu potřebné živiny a podpoří jeho růst. Zeminu kolem stromku důkladně udusáme a zalijeme. Korunu můžeme jen mírně zastřihnout, větší výchovný řez provedeme až v předjaří či na jaře.
Cena na e-shopu: 50 l jen za 96 Kč

 

Říjen

Obecné rady pro (ne)zahradníky:

 • Začátkem října můžeme vysít ještě špenát, který pak sklízíme na začátku prosince. Vyséváme ho na venkovní záhony, do pařeniště nebo pod fóliový tunel.
 • Vysazujeme balové jehličnany. V zahradních centrech dostaneme jehličnany s kořenovým balem uzavřeným zpravidla do drátěné nebo přírodní sítě. Před výsadbou ponoříme celý bal na 1 hodinu do vody, aby dostatečně nasákl. Jehličnan vsadíme do dostatečně prostorné jámy, bal nerozebíráme a zasadíme tak, aby horní část balu tvořila jednu rovinu s úrovní terénu. Poté důkladně zalijeme.
 • V průběhu měsíce sázíme česnek, poté pak kořenovou petržel.
 • Z pařeniště vyvezeme starou zeminu a můžeme ho zavézt listím, aby nepromrzlo.

Hořká sůl

Proti rezivění jehličnanů používáme Hořkou sůl buď v pevném stavu zapravením do půdy, nebo rozpuštěnou v zálivce. Je vhodná i pro okrasné dřeviny.
Cena na e-shopu: 1 kg jen za 28 Kč

Hnojivo pro podzimní výživu

Hnojivo pro podzimní výživu NPK 14-10-20+4 S je určeno pro podzimní přihnojení trávníků. Hnojivo je určeno pro přihnojení ještě před ukončením vegetace (IX. – X. měsíc). Správná výživa v tomto období, zejména podíl draslíku, zvyšuje odolnost travního porostu proti původcům houbových chorob a vytváří dobré předpoklady pro úspěšné přezimování trávníku.
Cena na e-shopu: 3 kg jen za 73 Kč

Podzimní výživa Hortilon Premium

Vodorozpustné hnojivo Podzimní výživa Hortilon Premium je 100% vodorozpustné hnojivo s vyššími dávkami draslíku, který podporuje ukončení růstu, rostlina zvyšuje odolnost proti nepříznivým vlivům zimy.
Cena na e-shopu: 0,5 kg jen za 59 Kč

 

Hodně pěstitelských úspěchů přeje Rašelina a.s.

Zanechte svůj komentář k článku

0 komentářů
Informace o ochraně osobních údajů
 • Prozatím nebyly vloženy žádné komentáře.

Ostatní články, které by se vám mohly líbit

Newsletter

* Posíláme maximálně 2 newslettery / měsíc.