+420 381 205 309 info@raselina.cz

Díky horkému létu je právě teď ta správná doba na zakládání nových záhonů s jahodami

jahody slahouny kopie

31. 08. 2015

I když se většinou řídíme agrotechnickými lhůtami, které říkají, že nové jahody by se měly vysazovat koncem července, max. na začátku srpna, podle profesionálních pěstitelů bylo v letošním tropickém létě lepší počkat a jahodové plantáže zakládat teprve až v těchto dnech.

Sadbu buď koupíme a nebo ji máme vypěstovanou z vlastních zdrojů. Při jejím získávání vycházíme z tzv. matečnic, silných a zdravých jahod, které necháme tvořit šlahouny. Ty se u některých odrůd vytvářejí již na konci sklizně, největší množství se jich ale zakládá teprve až po odplození. Nové sazenice koření v místě uzliny při styku se zemí a nejkvalitnější bývají uprostřed šlahounu. Dobře zakořenělou sadbu „sklízíme“ navečer nebo v době, kdy nesvítí slunce. Kvalitní sazenice mají mít 3 – 4 perfektně vyvinuté listy, silný kořenový krček a bohatý kořenový bal. Sazenice podrýpneme (předtím přestříhneme šlahoun) a hned vysazujeme na připravené plochy.

jahody_slahouny kopie

Záhony pro jahody by se měly nacházet na chráněném místě s dostatkem slunce. To proto, aby se předešlo výskytu plísní. Zemina na stanovišti by měla být výživná, hlinito-písčitá, s pH kolem 5,5–6. Je-li počasí suché (příklad letošního roku), musíme čerstvě vysazené jahody zalévat jak ráno, tak i večer!

Jako první vysazujeme na záhony jahodníky, které plodí klasicky jedenkrát do roka (většina pěstovaných odrůd), stále plodící druhy pak přicházejí na řadu asi o 14 dní později. Povrch záhonu zkypříme a promícháme s kompostem nebo substrátem určeným pro výsadbu jahod. Spon pro výsadbu jahod je asi 30 x 40 cm, některým odrůdám stačí 20 x 30 cm. Jamky pro výsadbu důkladně zalijeme a po té, co se voda vsákne, zakládáme sadbu. Tu přimáčkneme a dostatečně zahrneme.

A které odrůdy můžeme doporučit?

Tady se musíme zastavit a říci, že jinak se na odrůdovou skladbu dívá malopěstitel a jinak ten, kdo obhospodařuje velké plochy jahodáre. Zahrádkář chce hlavně vynikající chuť, odolnost proti chorobám a škůdcům a delší výdrž na stanovišti. Majitelé plantáží zas potřebují zejména velké pevné plody, které budou stejnoměrně dozrávat a nebudou podléhat otlakům při sběru, manipulaci a dopravě. My se samozřejmě zaměříme na kritéria první.

Podle doby plodnosti rozdělujeme jahody na měsíční, plodící jednou a stáleplodící. Z měsíčních jahod lze doporučit např.RUJANU, která plodí bez přestávky od června až do zámrazu. Jahůdky jsou podobné těm lesním, ale o trochu větší, na omak měkké a sladké. Protože ale jahodníky neodnožují, množí se semeny a nebo dělením trsů.

Odrůda OstaraZe stáleplodících jahod možné doporučit nestárnoucí OSTARU, rozšířenou do zahrádek již v osmdesátých letech. Plody má kuželovité, měkké, střední velikosti. Její chybou je možná to, že se velikost plodů ke konci sklizňového období zmenšuje. Pro zájemce o novější odrůdy lze doporučit CALYPSO, jahodu, která pochází z Anglie. Plody má větší než předchůdce a vyšší je i množství sklizených jahod. Plody jsou trvanlivé a tmavě (líbivě) červené.

Senga Sengana

Při výběru odrůd pro klasické pěstování s jednou sklizní do roka neuděláme chybu, když zvolíme SENGA SENGANA. Jedná se o německou odrůdu, která si díky spolehlivosti a kvalitě vydobyla titul „královna jahod“. Je pro ní charakteristická vysoká úroda chutných, tmavě červených plodů, které jsou středně pevné až měkčí. Její velikou výhodou je to, že se přizpůsobí v podstatě jakékoliv půdě a není přehnaně náchylná na známé choroby a škůdce. Chcete-li vsadit na jistotu, tato odrůda je tou pravou.

Na stanovišti by měly jahodníky zůstat po dobu tří let, pak je vykopeme a nahradíme novými. Déle je neponecháváme, protože jejich plodnost pak rapidně klesá!

sázení jahodJak správně vysadit na záhon nové sazenice jahod, abychom je neutopili nebo nezasadili naopak moc vysoko, pochopíme z názorného schématu společnosti Jahody Ondráček (www.jahodyondracek.cz), rodinné farmy, které se již léta na jahody specializuje.

V letošním horkém létě ideální podmínky pro pěstování sadby jahodníku a nebo zakládání nových záhonů zrovna nejsou. O to více musíme dbát na následnou péči, která spočívá hlavně ve kvalitní zálivce! Ta je pro uchycení sadby na novém stanovišti velice důležitá a v jistém slova smyslu tak rozhoduje o úrodě v příštích létech!

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a.s.

zemina_jahodyPři vysazování sadby jahod vám jistě pomůže Zemina pro jahody, speciální substrát určený k výsadbě a pěstování jahodníků. Svojí strukturou zajišťuje dobrý přístup vzduchu ke kořenům rostlin, má dobrou jímavost zásobní vody a příznivou záhřevnost. Zaručuje dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů, květů a plodů. Substrát nasypeme na povrch záhonu a hráběmi zapravíme do půdy. K dostání v e-shopu za cenu 44 Kč, balení 20 litrů.

Zanechte svůj komentář k článku

0 komentářů
Informace o ochraně osobních údajů
  • Prozatím nebyly vloženy žádné komentáře.

Ostatní články, které by se vám mohly líbit

Newsletter

* Posíláme maximálně 2 newslettery / měsíc.