+420 381 205 309 info@raselina.cz

Pěstování okrasných dřevin

okrasne dreviny

25. 05. 2011

Okrasné dřeviny se staly nedílnou součástí každé trendy zahrady. Doby, kdy byly zahrady prázdné, a jejich majitelé se pyšnili perfektně střiženým anglickým trávníkem, jsou pryč. Trend vysazování okrasných dřevin pokračuje. Záleží jen a jen na vás, zda při zdobení vaší zahrady použijete zahradního architekta nebo se budete řídit vlastním instinktem.

Nejdůležitější je se zamyslet nad funkcí dřevin, která nemusí být vždy jenom okrasná. I ovocné dřeviny mohou být velmi užitečné a mohou zamezit ve výhledu zvědavému sousedovi. Okrasné dřeviny se rozdělují klasicky na listnaté nebo jehličnaté. Takže než se vydáte do obchodu, doporučuji se nad výběrem zamyslet, a zvážit, která dřevina se bude na vaší zahradě nejlépe vyjímat. Důležité je zvážit její velikost, kolik potřebuje péče, jak je náchylná na škůdce atd. Než nakoupíte větší množství stromků, je dobré se přesvědčit, zdali jsou stromky kvalitní. Nakoupit lze třeba i několik trvalek či cibulovin, na kterých brzy můžeme ověřit poctivost v odrůdovém označení. Pokud vybíráme osobně, je dobré se rozhlídnout po květinových kontejnerech a zhodnotit stav rostlin. Popřípadě se ještě doptáme prodejce na věci, které nás budou zajímat.

Co se výsadby týče, zasadíme dřeviny do připravených jam. Kontejnerované dřeviny můžete zasadit kdykoliv. Jedná-li se o dřeviny choulostivější, doporučuje se výsadba na jaře.

A jak se o okrasnou dřevinu dále starat? Nejdůležitější a také nejpracnější je zálivka. Způsob a doba zálivky má zásadní význam. Zkontrolujeme-li vlhkost půdy hodinu po zálivce, mokrá vrstva by měla bít 10 - 15 cm silná. Dále se doporučuje pravidelně hnojit speciálním hnojivem pro okrasné dřeviny. Na výběr jsou kapalná či vodorozpustná. Vodorozpustné hnojivo od firmy Rašelina a.s. Hortilon Okrasné dřeviny je 100% vodorozpustné a dodá vašim dřevinám vyvážený poměr živin pro zdravý růst. Navíc je prodáváno v obalu zabraňujícím zvlhnutí hnojiva, takže ho můžete bez problémů použít i v následujícím roce, aniž by navlhlo. Pro podporu příjmu živin z půdy a celkově větší odolnost rostlin se doporučuje přidávat do zálivky pomocný rostlinný přípravek Lignohumát.

Nedílnou součástí pěstování okrasných dřevin je pravidelný řez, který nejlépe provádím v předjaří. Posílí se tak růst rostliny a podpoří se kvetení.

Každá živá rostlina vyžaduje péči, pokud ji poskytnete, budete ze stavem vaší zahrady rozhodně spokojen.

Zanechte svůj komentář k článku

0 komentářů
Informace o ochraně osobních údajů
  • Prozatím nebyly vloženy žádné komentáře.

Ostatní články, které by se vám mohly líbit

Newsletter

* Posíláme maximálně 2 newslettery / měsíc.