+420 381 205 309 info@raselina.cz

Rady do zahrady pro listopad

phl0811komyoin247sanzon3

11. 11. 2014

Protože se naše zahrada pomalu ukládá k zimnímu spánku, měli bychom jí pomoci, aby si v nadcházejícím zimním období mohla opravdu oddechnout a načerpat síly, které bude na jaře jistě potřebovat.

Máme-li naši zahradu rádi, věnujme jí pozornost i nyní. Především je ji potřeba uklidit, vyčistit, ochránit venkovní rostliny před mrazem a uložit zahradní náčiní. Na konci roku je vhodná doba k plánování nových úprav a prací pro další sezónu. Toto plánování bychom neměli podcenit a dobře se tak na další rok připravit, aby nás později nezaskočilo nic nečekaného a nepříjemného. Zvýšenou péči musíme věnovat i zazimovaným rostlinám.

Zeleninová zahrádka

Zazimujeme pařeniště, ze kterého vyvážíme zeminu a kompostujeme ji. Dokončíme vápnění (jednou za 3-4 roky), hnojení a rytí půdy na záhonech. Jílovité a písčité půdy zlepšujeme a zvyšujeme obsah humusu přidáním rašeliny, koňského hnoje nebo kompostu. Koncem měsíce přikryjeme na záhonech zimní salát, ozimou kapustu, špenát a polníček netkanou textilií.

Okrasná zahrádka

Za vhodného počasí můžeme ještě vysazovat okrasné listnáče včetně růží a cibulovin s kratší dobou potřebnou k zakořenění (modřence, cibulnaté kosatce, snědky aj.). K trvalkám a okrasným dřevinám můžeme přidat kompost. Keřové růže na zimu nesestřiháváme, maximálně můžeme příliš dlouhé výhony zakrátit do roviny s ostatními. Přihnojíme je podzimním hnojivem a vysoko k nim přihrneme zeminu nebo použijeme chvojí na ochranu proti mrazům.

Jehličnany a stálezelené

Listnáče vydatně zavlažíme, sloupovité jehličnany svážeme, aby je sníh nepolámal. Odstřiháváme suché natě trvalek s výjimkou choulostivějších druhů (např. chryzantémy), které s nimi lépe přečkají zimu.

Obecné rady pro (ne)zahradníky

 • Zkontrolujeme, zda máme zakryté a přihrnuté všechny citlivé venkovní rostliny. Vrstvou listí a chvojím zakryjeme též skalku.
 • Okrasné venkovní květináče, které nejsou odolné proti mrazu, bychom měli řádně očistit a překlopit. Ostatní květináče obalíme tepelnou izolací, případně je shromáždíme na chráněném místě. Vyčistíme truhlíky od zeminy.
 • Zkontrolujeme uskladněné cibule a hlízy. Jestliže nalezneme zesláblé a chorobami napadené hlízy a cibule, odstraníme a zničíme je okamžitě, aby nebyly poškozeny dosud zdravé kusy.
 • V listopadu je poslední možnost vysadit do země cibule tulipánů a hyacintů.
 • Dokončíme výsadby macešek.
 • Do truhlíčků, které můžeme ponechat venku, vyséváme některé trvalky (např. upolíny, primulky, srdcovky či hořce).
 • Zapomenout nesmíme ani na prořezání vistárií, aby nám v létě opět pěkně kvetly.
 • Zryjeme všechny záhony a necháme je na zimu v hrubé brázdě.
 • Průběžně hrabeme spadané listí, abychom odstranili škůdce, kteří by jinak mohli napadnout ostatní rostliny v zahradě a v další sezóně nám způsobit zbytečné problémy.
 • Zakládáme komposty z dostupných organických materiálů, které se rychle rozkládají. Nikdy nekompostujeme listí ořešáku a nemocné či napadené části rostlin, ty raději pálíme.
 • Máme-li na zahradě živý vánoční strom, který chceme o svátcích zdobit doma, už nyní jej přeneseme na přechodné chladnější místo v domě, aby si postupně zvykl na změnu klimatu.
 • Gumové hadice natřeme glycerinem, aby nepraskaly, a stočíme je.
 • Z okrasných jezírek či bazénků vypustíme vodu. Pokud v nich vodu ponecháme, vložíme do ní tlustší kulatinu dřeva, aby je mráz neroztrhl.

Autor: Ing. Michaela Pimperová, Rašelina a.s.

Zanechte svůj komentář k článku

0 komentářů
Informace o ochraně osobních údajů
 • Prozatím nebyly vloženy žádné komentáře.

Ostatní články, které by se vám mohly líbit

Newsletter

* Posíláme maximálně 2 newslettery / měsíc.