+420 381 205 309 info@raselina.cz

Rady do zahrady pro leden a únor

garden for winter

20. 01. 2015

Začátkem roku během ledna a února zahradníci přemýšlejí o nadcházející pěstitelské sezoně. Teď je ten pravý čas, kdy je třeba plánovat, co bychom chtěli pěstovat. Přinášíme vám proto tipy na výrobky, které vám v pěstování výrazně pomohou.

Plánování nadcházející pěstební sezony se opravdu vyplatí, zjistíme, které zahradní potřeby (nářadí) nám chybí a máme dostatek času je doplnit.

Začínáme včas s výsevy semen rostlin, které mají dlouhou vegetační dobu a potřebují více času na klíčení jakou jsou rajčata, papriky, petúnie, lobelky. Velice osvědčenou metodou před výsevem semen je jejich máčení v roztoku Lignohuminu.

LIGNOHUMIN - rašelinový extrakt s mořskou řasou

Semena tak získají lepší obranyschopnost proti nepříznivým vlivům, rychleji vyklíčí a následně rostliny  lépe zakoření a lépe rostou.

Vezmeme semena vždy stejného druhu a vložíme je do nádobky s roztokem vody a Lignohuminu.  Roztok by měl mít barvu středně hnědého čaje. Semena máčíme po dobu 2-4 hodin. Semena lehce nabobtnají a po vyjmutí z roztoku jsou připraveny k okamžitému výsevu do substrátu.

Zbytek roztoku doporučujeme naředit vodou a aplikovat ve formě zálivky například na pokojové rostliny, kterým zlepšíme celkový stav a vitalitu zvláště přes zimu.

Cena za 0,5 l je 109 Kč

 

Zahradnický substrát A pro výsev 50 l

Doporučujeme semena vysévat do Zahradnického substrátu A pro výsev, který obsahuje hnojivo na 6 týdnů, dále obsahuje jíl a má velmi dobrou jímavost vody a záhřevnost.

Tato kyprá a vzdušná zemina je vyráběna z kvalitní tuzemské rašeliny, jemně mletého dolomitického vápence a vícesložkového minerálního hnojiva Cererit. Substrát před samotným výsevem ještě lehce navlhčíme vodou z rozprašovače.

Cena za 50 l je 97 Kč

 

Dusíkaté vápno 3 kg

Záhony, na nichž budeme pěstovat košťálovou zeleninu, povápníme s dostatečným předstihem před výsadbou.

Dusíkaté vápno Hortus nám poslouží jako desinfekce půdy. Rozprášením vápna dojde ke spálení vzcházejících semen plevelů a trav na záhonech pro zeleninu. Zničí zárodky škůdců i různých houbových chorob (účinně zabraňuje nádorovitosti košťálovin).

Cena za 3 kg je 141 Kč

 

Kůrový substrát pro orchideje 5 l

Mnohé ženy možná dostaly jako vánoční dárek krásnou orchidej, kterou si rády vystaví v bytě třeba za okno. Většinu orchidejí přinesených z obchodů nemusíme hned přesazovat do větších nádob, protože kořeny mají dostatek prostoru. Ale květiny, které máme doma už nějakou dobu bychom přesadit do nového substrátu měli.

Orchideje můžeme přesazovat jednou za dva roky, popřípadě, když se již nevejdou do květináče. Vyjmeme orchidej z původního obalu, odstraníme odumřelé kořeny. Na dno nové pěstební nádoby nasypeme vrstvu kůrového substrátu pro orchideje, opatrně vložíme rostlinu a obsypeme substrátem, substrát neupěchováváme.

Cena za 5 l je 45 Kč

 

Hnojivo pro orchideje 250 ml

Odborníci z botanických zahrad doporučují orchideje také přihnojovat. Hnojivo pro orchideje má okamžitý pozitivní účinek na orchideje. Jeho speciální složení zaručuje, že při správném použití budou naše královny orchideje zdravě a bujně růst. Hnojivo používáme ve formě zálivky. Do misky nalijeme trochu vody s hnojivem a vnitřní květináč s rostlinnou do ní postavíme. Kořeny orchidejí přijmou jen tolik zálivky, kolik potřebují, čímž zabráníme jejich přelití. Přibližně po hodině rostlinu z misky vyndáme a vložíme ji do jejího vnějšího dekoračního obalu.

Cena za 250 ml je 27 Kč

Text: Ing. Michaela Pimperová, Rašelina a.s.

Zanechte svůj komentář k článku

0 komentářů
Informace o ochraně osobních údajů
  • Prozatím nebyly vloženy žádné komentáře.

Ostatní články, které by se vám mohly líbit

Newsletter

* Posíláme maximálně 2 newslettery / měsíc.