+420 381 205 309 info@raselina.cz

Rady pro (ne)zahradníky na duben

Zahradnik maly

31. 03. 2015

Jarní sluníčko už pošimralo naši tvář a většina z nás už vyrazila na zahrádku, neboť ve vzduchu je cítit jaro. První poslové jara, kterými jsou sněženky, bledule, talovín, jaterník podléška, už nějakou dobu těší náš zrak, který se nedočkavě upírá na záhony a trávník. Ale buďme obezřetní k počasí, neboť i teď v dubnu si s námi může pěkně pohrávat... Počasí je nyní aprílové, a tak si můžete čas zkrátit přečtením několika užitečných rad, co má smysl v dubnu na zahradě dělat.

Namrzlé nebo jinak poškozené větve stromů nyní opatrně odstraňujeme až do zdravého dřeva. Řezné rány následně ošetřujeme zahlazením ostrým nožem a zatřením pomocí štěpařského vosku.

V dubnových dnech bohatých nejen na vláhu, ale i teplé počasí, raší v záhonech plevele. Nejlepší prevencí je nenechat plevelné rostliny příliš vyrůst, ale ničit je hned, jakmile vyklíčí. (Tato rada platí pro celé vegetační období.)

Provádíme ořezání okrasných trav, třezalek, tavolníků a jim podobných keřů.

Vhodná doba je pro pokračování výsadby dřevin, jako jsou břízy, jehličnany a ostatní stálezelené dřeviny. Jehličnany vysazujeme tehdy, když už pupeny raší, a vždy s kořenovým balem!

U keřů, které byly vysazovány v podzimních měsících, je nutné provést jednak jarní řez, a dále je posléze seříznout na tři pupeny počítáno od kořenového krčku. Rostlina se po tomto zásahu tzv. větví odspodu a její vzhled je kompaktnější.

Přesazujeme pěnišníky a azalky, které potřebujeme přemístit. Musíme je však přesazovat i s balem zeminy na kořenech. U rododendronů odstraňujeme po odkvětu vylomením odkvetlá květenství. Na jaře kvetoucí a starší keře prořezáváme vždy až po ukončení kvetení.

U všech stálezelených dřevin zkracujeme loňské výhony o polovinu, podpoříme tím větvení a tvorbu nových listů.

Můžeme začít osazovat okrasné závěsné venkovní košíky, ale umístíme je zatím do skleníku, zimní zahrady chráněné před mrazem
nebo na krytou verandu. (Platí i pro měsíc květen.)

Rostliny pěstované v nádobách v tomto období pozvolna přihnojujeme, nejlépe pomalu se uvolňujícím hnojivem.

 

Zahradnický substrát B s aktivním humusem je tím pravým substrátem pro přesazování ovocných stromů, neboť urychlí jejich zakořeňování a šetří vláhu. Je vyroben ze směsi kvalitních rašelina kompostu.                                      

 

                                                                                        Více informací o substrátu ZDE

ZSB s aktiv. hum. 50 l

Minerální hnojivo Cererit díky svému složení doplní živiny okrasným rostlinám, ovoci, zelenině. Aplikuje se zapracováním do půdy.

                                                                    

cererit 3 kgVíce informací o hnojivu ZDE

 

 

Jedna aplikace hnojiva Horticote s řízeným uvolňováním živin zajistí rostlinám rovnoměrný přísun potřebných živin po dobu až 6 měsíců.

 horticote 05 kgVíce informací o hnojivu ZDE

 

 

 

Nezapomeňme na pokojové rostliny, které přesadíme do nové, kvalitní zeminy. Začínáme přihnojovat i nekvetoucí pokojové rostliny.

 

 Pokud bude koncem měsíce dostatečně teplé počasí, můžeme začít s osazováním naší vodní nádrže rostlinami, např. lekníny. Pro tento účel použijeme speciální zeminu pro vodní rostliny, neboť se nevyplavuje.

Zemina pro vodni rostl.Více informací o zemině ZDE

 

Autor: Ing. Michaela Pimperová

Foto: archiv

Zanechte svůj komentář k článku

0 komentářů
Informace o ochraně osobních údajů
  • Prozatím nebyly vloženy žádné komentáře.

Ostatní články, které by se vám mohly líbit

Newsletter

* Posíláme maximálně 2 newslettery / měsíc.