+420 381 205 309 info@raselina.cz

Nezapomeňte na údržbu trávníku

travnik starina 494x390

11. 04. 2017

Aby náš trávník nejen hezky vypadal, ale byl také zdravý a hustý, je nezbytné se o něj dobře starat. Po zimě odstraníme stařinu z travního porostu, trávník provzdušníme (aerifikace) či prořežeme (vertikutace). Nebo alespoň vyhrabeme starou trávu a listí, čímž porost zároveň zbavíme mechu a travních hub.

Pokud bychom chtěli volit již zmíněnou airifikaci či vertikutaci, můžeme volit z velkého množství strojů (airifikátorů či vertikutátorů) jak na ruční pohon, tak i motorových. Motorové airifikátory či ertikutátory bývají drahé, proto je možné si je v některých případech vypůjčit.

travnik_starinaJak na nežádoucí mech?

Nejčastěji se mech tvoří na vlhkých stanovištích, kde není dostatek proudícího vzduchu. Pokud nechceme dělat zásahy typu celkového odvodnění pomocí vrstvy drenáže a dalších opatření spojených s výměnou půdy či velkého prořezu dřevin, můžeme využít některé minerální či chemické přípravky, které mech odstraňují. Proti nežádoucímu mechu je vhodné použít například Hortus Stop-mech s výživou, který potlačí nechtěný mech  a navíc dodá trávníku potřebné živiny.

Mechu se nejčastěji vyvarujeme správnou péčí o trávník, tedypravidelné hnojení a sekání trávníku, spojené s provzdušněním a prořezem, případně i pískováním (to můžeme provádět jednou za rok či méně). Po odstranění mechu  můžou v trávníku vzniknout místa, která je nutno dosít (malá mechanizace nebo ručně).

Jak dosévat?

Z prostoru odstraníme zbytek odumřelé travní hmoty, hrabičkami narušíme povrch půdy a dosypeme dle hloubky prostoru nejlépe speciální zeminu určenou pro trávníky. Pokud volíme jinou zem, je dobré ji smíchat s částí písku, aby byla kypřejší. Travní směs rozhodíme na zkypřenou zeminu, dávku volíme dle údaje na obalu, znovu dáme slabou vrstvu zeminy (to je hlavně kvůli zatížení semen, aby je neodnesl vítr či jako ochrana před ptactvem) utužíme válcem, či na menší plochu použijeme lopatu. Jestliže po výsevu budeme trávník zalévat, nezapomeňme na pravidelný přísun vody po celé vegetační období, tedy ne jenom v horkých dnech. Existují však plochy s travními porosty, které není v našich silách zalévat ani uměle zavlažovat, a proto se raději spoléháme na počasí. V takovém případě ani při výsevu trávník nezaléváme.

seti_travnikPři dosévání nebo zakládání trávníku musíme vzít v potaz také umístění travního koberce (stín, slunce, sucho), a samozřejmě i účel, k jakému bude travní porost sloužit, tedy míru zatížení trávníku, jiná bude na zahradě či v parku a jiná na velmi zatěžovaných plochách jako jsou různé hřiště či trávníky u velmi používaných cest například ve městě. Podle těchto kritérií pak vybíráme vhodnou travní směs. Pod značkou Hortus najdeme celou škálu travních směsí, které svým složením přesně odpovídají svému pozdějšímu využití.

Jak hnojit?

S travními hnojivy zacházíme opatrně. Dávku volíme vždy dle návodu na obalu. Při nedodržení koncentrace může hnojivo spíše uškodit a trávník popálit. Obecně můžeme říci, že běžné trávníky na zahradách či dvorech hnojíme cca. 4 x za vegetaci, samozřejmě, že pokud je trávník velmi zatížen, hnojíme vícekrát za sezónu. Na golfových hřištích se pro zajímavost hnojí každých 14 dní někdy i více dle počtu turnajů. Na trhu nalezneme jak granulovaná minerální hnojiva, která aplikujeme rozhozem na suchý trávník, tak i preparáty kapalné nebo vodorozpustné, která aplikujeme při zálivce. Pokud chceme mít 100% jistotu, že náš trávník je bez chemie, použijeme Organické hnojivo pro trávník s certifikací, která nám zaručuje, že je hnojivo vhodné pro ekologické zemědělství, a tudíž 100% bez chemie!!


TIP RAŠELINA a.s.

Travní směs Zahradatravní směs je vhodná pro založení dekoračních trávníků. Je složena z travních druhů a odrůd, které tvoří nízký, jemnolistý, tmavě zelený porost. Zajišťuje rychlý vývin, dobrou schopnost odolávat plevelům a dobré zapojení do stávajících trávníků. Směs pro výsev či dosetí si můžete objednat v e-shopu za 240 Kč, hmotnost 2 kg.

hnojivo_travnikHnojivo na trávník (jaro – léto) je peciální granulované hnojivo se stopovými živinami (NPK (+MgO, + S, + Fe) 15 – 5 – 5 (+2, +14, +0,5)) určené ke hnojení trávníků. Vysoký stupeň využití dusíku společně s obsahem železa a optimálním poměrem jednotlivých živin předurčuje hnojivo pro hnojení zatěžovaných hřišťových trávníků a okrasných ploch.  Hlavní benefity: obsah hořčíku a železa zabraňuje žloutnutí (chloróze) travního porostu a dává listům sytě zelenou barvu a drobná granulometrie zajištující rovnoměrné rozmístění živin a snadné zapadnutí granulí i do hustých travních porostů. V e-shopu za 169 Kč, balení 10 kg.

Pro pěstování zeleniny, ovoce, okrasných dřevin, balkonovek aj. vám nabízíme  bohatou nabídku substrátů, hnojiv a dalších výrobků, které si můžete prohlédnout v nabídce e-shopu společnosti Rašelina a.s. Soběslav.

Zanechte svůj komentář k článku

0 komentářů
Informace o ochraně osobních údajů
  • Prozatím nebyly vloženy žádné komentáře.

Ostatní aktuality

Newsletter

* Posíláme maximálně 2 newslettery / měsíc.