+420 381 205 309 info@raselina.cz

Rady pro výsadbu prostokořených ovocných stromků…

Rady pro vysadbu prostokoenych ovocnych stromku

20. 04. 2022

Někde je jaro v plném proudu, jinde, hlavně ve vyšších polohách, je na všechno zatím ještě času dost. Pokud se chystáte vysazovat prostokořené ovocné stromky, a hledáte odpovědi na důležité otázky, poradíme vám jak na to!

Abychom uspěli a jabloně, hrušně, jeřáby či švestky se nám na novém stanovišti ujaly, musíme dodržet několik základních pravidel:

1. Výběr správného stromku: v zahradnictví Vám může zahradník poradit, který stromek je ten pravý. Pokud pomoc není na blízku, zkontrolujeme vzhled. Nesmí být vidět žádná poranění, zlomené kosterní větve, hniloba na kořenech nebo onemocnění (skvrny, hniloba apod.).

2. Příprava pře sázením: je potřeba před výsadbu odstřihnout poškozené kořeny. Také je dobré zakrátit větve a odstranit ty, které by zbytečně zaplňovali korunu.

3. Výsadba: ta je velmi důležitá, často rozhoduje o tom, zda stromek bude a nebo nebude úspěšně růst. Jak tedy správně postupovat?

a) vyhloubíme jamku cca 30 cm hlubokou o průměru asi 1,5 x větší než je průměr korunky.
b) pro lepší stabilitu upevníme do výsadbové jámy kůl, ke kterému stromek přivážeme provázkem do osmičky.
c) na dno dáme substrát smíchaný s původní zeminou v poměru 1:1.
d) umístíme stromek do jamky ke kůlu, obsypáváme smíchaným substrátem a průběžně setřásáváme, abychom se zbavili vzduchových kapes.
e) dáme hnojivo s cereritem pro ovocné dřeviny, které bude stromku dodávat živiny během vegetace a mladý stromek lépe poroste.
f) sešlápneme, kmínek se dotýká substrátu v místě, kde byl dříve zasazen, ne níže ani výše.
g) vytvoříme v jamce lem, aby zálivka zůstávala v jamce, a důkladně zalijeme. Do první zálivky doporučujeme přidat Algahumin.

4. Použité materiály: zde se soustředíme hlavně na to, jakou zeminu pro zahrnutí stromku použijeme a čím budeme jablůňku, hrušku či jiný stromek dále vyživovat. Pro výsadbu lze doporučit Zahradnický substrát PREMIUM nebo Zahradnický substrát s aktivním humusem. Jsou v základu vyhnojeny na několik týdnů růstu, dobře drží vláhu a vytváří příznivé prostředí pro rozvoj kořenů.

Pro další zdárný růst a vývoj stromku je potřeba vybrat správnou a kvalitní výživu. Může to být např. Hnojivo s cereritem pro ovocné dřeviny – dodá potřebnou výživu během vegetace, navíc díky přítomnosti huminových látek, dochází k lepšímu transportu a spotřebě živin.

Velmi důležitý je také provázek na uvázání ke kůlu. Můžeme použít běžný režný provázek, jutu nebo pružný štěpařský, nikdy nepoužíváme tuhý drát!

Při výsadbě myslíme také na to, že ovocné stromky mají rády slunná místa s dostatkem vláhy. Jsou různé sloupcovité odrůdy, které můžeme pěstovat ve velkoobjemových květináčích na terasách a balkonech, tomuto tématu se budeme věnovat někdy příště.

Hodně pěstitelských úspěchů přeje Rašelina a.s. Soběslav

Co se vám bude určitě hodit!

Zahradnický substrát PREMIUM nebo Zahradnický substrát s aktivním humusem jsou vyhnojeny na několik týdnů, dobře drží vláhu a vytváří dobré prostředí pro rozvoj kořenů. Zahradnický substrát s aktivním humusem je ještě navíc obohacen o další živiny. První z nich si můžete v e-shopu zakoupit za 207 Kč – balení 70 litrů, substrát s aktivním humusem pak najdete v nabídce za cenu 157 Kč – balení 50 litrů. Hnojivo s cereritem pro ovocné dřeviny – dodá potřebnou výživu během vegetace, navíc díky přítomnosti huminových látek, dochází k lepšímu transportu a spotřebě živin. Balení 3 kg stojí 146 Kč.

Zahradnicky_Substrat_70l 640Substrat_B_s_humuseminzerce_cenik_2014.indd

Nejen pro výsadbu ovocných stromků jsou vám k dispozici výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. S kompletním sortimentem se můžete seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost v této komplikované době nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz

Trávíte rádi čas na zahradě? 

Více zajímavých článků a rad najdete na webu: zahradnickakucharka.cz

Zanechte svůj komentář k článku

0 komentářů
Informace o ochraně osobních údajů
  • Prozatím nebyly vloženy žádné komentáře.

Ostatní články, které by se vám mohly líbit